Jaké fotografie jsou vhodné na vízum?

Cestujete-li do Ruska, budete pro vyřízení víza potřebovat kromě dalších náležitostí i jednu fotografii pasového formátu a to jak pro turistické vízum, tak i pro služební vízum. Aby vám však byla takováto fotografie uznána, musí splňovat několik pravidel. Pojďme se na ně podívat.

Rozměry, barva a stáří vízové fotografiefoto na pas

Fotografie musí být o velikosti 3,5 x 4,5 cm, nesmí být starší jak 6 měsíců a musí být barevná, nikoliv černobílá.  Přestože se můžete setkat s informacemi, že šedobílá či světle modrá barva pozadí je akceptovatelná, doporučujeme ve většině případů čistě bílé, jednolité pozadí. Výjimku tvoří lidé s velmi světlými vlasy, u kterých světle modrá barva pozadí vytvoří lepší kontrast mezi rysy obličeje a pozadím.

Fotografie mohou vlivem nevhodného přechovávání změnit barvu a nezřídka se tak i z nové fotografie s bílým pozadím stane světle žlutá či šedá fotka. Uchováváte-li doma fotografii pasového formátu za účelem získání víza do Ruska, vždy na tuto skutečnost myslete a přesvědčte se, že pozadí je opravdu bílé.

Vízová fotografie nesmí být vytištěna na běžném papíře, vždy se musí použít fotografický papír.

Obličej na vízové fotografii

pasové foto

Kromě celého a zřetelně zobrazeného obličeje musí vízová fotografie obsahovat i část ramen. Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie musí být alespoň 2 mm. Při fotografování je nutné sedět zpříma, čelem k objektivu a do objektivu se i dívat. Máte-li dlouhé vlasy, nedovolte jim překrývat jakoukoliv část vašeho obličeje. Na vízových fotografiích se nikdy neusmívejte a nenaklánějte hlavu do strany. Přestože se do Ruska jistě velice těšíte, mohla by vaši radost pokazit právě fotografie určená pro vízum, na které se usmíváte nebo máte hlavu trochu stranou.

Zejména pro rodiče, kteří připravují na fotografování pro vízové účely své malé děti, tak může být správné nastavení dítěte časově náročnější. Pro bezproblémové vyřízení víza do Ruska je to ale nutné.

Brýle, šátky a pokrývky hlavy

foto na paso

Kromě zdravotních či náboženských důvodů jsou jakékoliv doplňky zakázány. Pokud k vašemu image neodmyslitelně patří sluneční brýle nebo neusnete bez své oblíbené kšiltovky na hlavě, před objektivem fotoaparátu se pro účely vízové fotografie budete muset na okamžik těchto doplňků vzdát. Čepice, šátky ani sluneční brýle na vízovou fotografii nesmí.

Tmavé brýle jsou přípustné pouze pro nevidomé, a pokud to vaše náboženské přesvědčení či zdravotní důvody vyžadují, můžete použít pokrývku hlavy.

Přestože se vám může zdát, že kvůli jedné fotografii je z de až příliš mnoho nařízení a zákazů, vězte, že vše má svá dobrá opodstatnění, jejichž společným cílem je zejména bezpečnost. Co víc, profesionální vízové fotografie vám dnes ve většině případů na počkání zhotoví přímo při podání žádosti o vízum do Ruska, případně ve specializovaných obchodech. Nemusíte si tak s ničím dělat starosti a opravdu se pouze těšit na cestu, ale pozor – při focení se neusmívat.