Proč je pro vstup do Ruské federace vyžadováno vízum?

vízum, pasPro Evropu, resp. Schengenský prostor platí, že se zde v dnešní době můžeme pohybovat, až na několik výjimek, v podstatě zcela volně. Mimo Evropu takovou volnost nemáme, ačkoliv i ve světě najdeme řadu zemí, které můžeme navštívit, alespoň po určitou dobu, bez výrazných omezení. Často ale ke vstupu do cizí země potřebujeme vízum, a nejinak je tomu i v případě, že se chystáme na soukromou či služební cestu do Ruské federace, nebo tudy jen budeme projíždět.

Co je vlastně to vízum?

vízum do RuskaVízum je dokument, kterým se povoluje vstup na území státu, který tento dokument vydal. Bez výjimky se uděluje na konkrétní časové období řádově týdnů až měsíců a bývá vymezeno důvodem pobytu. V případě Ruské federace se tak můžete setkat např. s turistickým, služebním, soukromým, studijním, pracovním či tranzitním vízem.

Proč jsou víza někde potřeba a jinde ne?

Víza jsou častou povinností zejména u tzv. vyspělých států. Omezují se přílivy občanů, kteří by v těchto státech mohli žádat o azyl, omezují se bezpečnostní rizika a volný pohyb osob. Naproti tomu země, jejichž příjmy jsou z podstatné míry závislé např. na cestovním ruchu, umožňují občanům cizích zemí jejich návštěvu často bez víz, což má za následek zvýšení turistického ruchu. Česká republika má v tuto chvíli bezvízový styk s asi 190 zeměmi celého světa, Rusko k nim ale bohužel nepatří.

Jak je to tedy s Ruskem?

RuskoRusko je bezesporu vyspělý stát a potřeba víz je tedy zcela na místě. Zároveň si však zavedením či rušením vízových povinností vůči občanům cizích zemí utváří, stejně jako jiné státy, vztahy s ostatními zeměmi. Pokud jsou např. na Rusko uvaleny nějaké sankce, může Rusko odpovědět zavedením víz pro občany zemí, které sankce uvalily apod. Důvodů pro vyžadování víza do Ruské federace tedy může být mnoho. V rámci vztahů s Evropskou Unií se však již několik let vedou rozhovory a jednání o vzájemném bezvízovém styku, které ale do dnešního dne nebyly úspěšné.

Pro lidi, cestující do Ruska ze zemí, se kterými nemá Rusko bezvízový styk navíc platí, že získání víza do Ruska je jedním z nejsložitějších. Není to proto, že by vás Rusko nechtělo přijmout, nebo se vám snažilo přípravy na cestu kdovíjak schválně komplikovat. Je to proto, že ruské zákony jsou velmi striktní a každý žadatel o vízum do Ruské federace je důkladně prověřován. Mimo standardních náležitostí tak potřebujete i pozvání, nebo voucher ruské cestovní kanceláře. Ve většině případů se tedy neobejdete bez nějakého zprostředkovatele, který vám s tím pomůže. Nechcete-li trávit dny běháním po úřadech a hodiny či dny čekat na to, až budete mít v ruce ty správné dokumenty, obraťte se na naše specialisty, kteří Vám se vším rádi pomohou.

Přestože je získání víza do Ruska poměrně složité, nenechte se tím odradit od Vaší návštěvy Ruska. Vízová povinnost může být z vašeho pohledu zbytečná a zdržující, ale nic na ní nezměníte ani vy, ani my, a nejlepším řešením je správně se na ni připravit, s čímž vám velice rádi naši specialisté pomohou.